67902-65-2
Product Name:
2-(6,7-dimethoxy-3,4-dihydro-1H-isoquinolin-2-yl)-1-(4-methoxyphenyl)ethanone
Formula:
C20H23NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 341.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 341.16270821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 341.16270821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 48 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 435 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
