67881-22-5
Product Name:
7,12-Dihydro-2,9-dihydroxy-13-hydroxymethyl-1,3,8,10-tetramethoxy-6,12-methanodibenzo[a,d]cycloocten-5(6H)-one
Formula:
C22H24O8
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 416.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 416.14711772 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 416.14711772 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 115 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 628 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
