67846-47-3
Product Name:
Poly(oxy-1,2-ethanediyl), .alpha.,.alpha.-(dimethylsilylene)bis.omega.-methoxy-
Formula:
C8H20O4Si
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1160 1156 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 208.33 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 208.11308565 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 208.11308565 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 107 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
