CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Cupric tartrate appears as a green to blue odorless powder. Insoluble in water. The primary hazard is the threat to the environment. Immediate steps should be taken to limit its spread to the environment. It is noncombustible. Used for electroplating metals. |
|---|---|
| Color/Form | LIGHT BLUE POWDER |
| Boiling Point | Trihydrate decomposes on heating (USCG, 1999) |
| Solubility | Green to blue, odorless powder; slightly sol in water; sol in acids, alkali solns. /Trihydrate/ |
| Density | greater than 1 (USCG, 1999) |
| Chemical Classes | Metals -> Metals, Inorganic Compounds |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 229.63 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 228.940950 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 228.940950 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 123 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cupric tartrate appears as a green to blue odorless powder. Insoluble in water. The primary hazard is the threat to the environment. Immediate steps should be taken to limit its spread to the environment. It is noncombustible. Used for electroplating metals.
