67832-26-2
Product Name:
Tetrahydro-α,5,5-trimethyl-α-(4-methyl-1,3,5-hexatrienyl)-2-furanmethanol
Formula:
C15H24O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 236.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 236.177630004 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.177630004 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 339 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
