678167-04-9
Product Name:
N-[4-(dimethylamino)phenyl]-2-(5,6-dimethyl-4-oxo-3-prop-2-enylthieno[2,3-d]pyrimidin-2-yl)sulfanylacetamide
Formula:
C21H24N4O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 428.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 428.13406837 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 428.13406837 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 119 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 661 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
