678157-92-1
Product Name:
2-(4-hydroxy-3-methoxyphenyl)-5,6,7,8,9,10-hexahydrocycloocta[4,5]thieno[2,3-d]pyrimidin-4-ol
Formula:
C19H20N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 356.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 356.11946368 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.11946368 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 99.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 541 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
