677327-30-9
Product Name:
(6Z)-3-(2-chlorophenyl)-6-[(3,4-dichlorophenyl)methylidene]-[1,3]thiazolo[2,3-c][1,2,4]triazol-5-one
Formula:
C17H8Cl3N3OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 408.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 406.945366 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 406.945366 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 563 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
