CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | colourless to pale yellow liquid with a faint, sharp, fruity odour |
|---|---|
| Solubility | slightly soluble in water; miscible with organic solvents, oils |
| Density | 0.911-0.925 |
| Refractive Index | 1.408-1.414 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 220.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 220.16745924 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 220.16745924 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 141 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1,2-Bis(1-ethoxyethoxy)propane is an acetal.
