CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Clear liquid; floral aroma |
|---|---|
| Boiling Point | 110.00 to 115.00 °C. @ 3.50 mm Hg |
| Solubility | Insoluble in water |
| Density | 0.938-0.944 |
| Refractive Index | 1.446-1.452 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 184.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 184.146329876 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 184.146329876 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 166 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-Hexyldihydro-4-methyl-2(3H)-furanone is a gamma-lactone.
