676491-50-2
Product Name:
1H-Pyrrolo[2,3-c]pyridine, 4-Methoxy-7-(2-pyrazinyl)-
Formula:
C12H10N4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 226.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 226.08546096 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 226.08546096 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 263 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
