675830-44-1
Product Name:
5-(4-FLUORO-PHENYL)-7-TRIFLUOROMETHYL-4,5,6,7-TETRAHYDRO-PYRAZOLO[1,5-A]PYRIMIDINE
Formula:
C13H11F4N3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 285.24 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 285.08891001 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 285.08891001 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 341 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
