6758-76-5
Product Name:
N-(9,10-dioxo-9,10-dihydroanthracen-1-yl)-1-nitro-9,10-dioxo-9,10-dihydroanthracene-2-carboxamide
Formula:
C29H14N2O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 502.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 502.08010079 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 502.08010079 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 143 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1070 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
