675602-96-7
Product Name:
4-[4-(4-NITROPHENOXY)PHENYL]THIAZOL-2-YLAMINE
Formula:
C15H11N3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 313.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 313.05211239 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 313.05211239 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 377 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
