6754-14-9
Product Name:
(3aR)-2,3,3aα,4,4a,5,7aα,8,9,9aα-Decahydro-4aβ,8α-dimethyl-3-methyleneazuleno[6,5-b]furan-2,5-dione
Formula:
C15H18O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 246.125594432 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.125594432 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 476 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
(3aR,5R,5aR,8aS,9aR)-5,8a-dimethyl-1-methylidene-3a,4,5,5a,9,9a-hexahydroazuleno[6,7-b]furan-2,8-dione is a natural product found in Psilostrophe cooperi and Helenium aromaticum with data available.
