675168-56-6
Product Name:
3-((E)-((Z)-5-(5-bromo-2-(prop-2-yn-1-yloxy)benzylidene)-3-methyl-4-oxothiazolidin-2-ylidene)amino)benzoic acid
Formula:
C21H15BrN2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 471.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 469.99359 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 469.99359 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 105 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 759 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
