675142-51-5
Product Name:
4-[1-hydroxy-3-(4-methoxyphenyl)-8-methyl-11-(thiophen-2-yl)-2,3,4,11-tetrahydro-10H-dibenzo[b,e][1,4]diazepin-10-yl]-4-oxobutanoic acid
Formula:
C29H28N2O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 516.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 516.17189317 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 516.17189317 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 914 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
