675129-70-1
Product Name:
4-NITRO-4'(N-ETHYL-N-TRIMETHOXYSILYLCARBAMATO)AMINOAZOBENZENE, tech-95
Formula:
C23H33N5O7Si
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 519.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 15 |
| Exact Mass | 519.21492494 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 519.21492494 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 140 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 668 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
