674815-20-4
Product Name:
(E)-3-((4-hydroxy-3-methoxybenzylidene)amino)-7-methoxy-1H-pyrimido[5,4-b]indole-2,4(3H,5H)-dione
Formula:
C19H16N4O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 380.11206962 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.11206962 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 116 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 644 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
