CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | White odorless powder; [Alfa Aesar MSDS] |
|---|---|
| Chemical Classes | Biological Agents -> Monosaccharides and Derivatives |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 150.13 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 150.05282342 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 150.05282342 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 117 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Beta-D-arabinopyranose is a D-arabinopyranose with beta-configuration at the anomeric position. It is an enantiomer of a beta-L-arabinopyranose.
