674338-40-0
Product Name:
N-ethyl-3,4-dimethoxy-N-[(8-methyl-2-oxo-1H-quinolin-3-yl)methyl]benzamide
Formula:
C22H24N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 380.17360725 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.17360725 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 605 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
