67370-63-2
Product Name:
3-[[3-(Hexahydro-2-oxo-1H-azepin-1-yl)propyl]amino]propanenitrile
Formula:
C12H21N3O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 223.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 223.168462302 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 223.168462302 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 256 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
