CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 124-124.5 |
| Solubility | Soluble |
| LogP | -2.25 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 256.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 256.11362677 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 256.11362677 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 1 |
| Complexity | 208 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ecothiopate is the phosphorothioate obtained by formal condensation of diethyl phosphate with N,N,N-trimethyl-2-sulfanylethanaminium. An irreversible acetylcholinesterase inhibitor, its iodide salt is used an ocular antihypertensive in the treatment of open-angle glaucoma, particularly when other drugs have proved inadequate. It has a role as an EC 3.1.1.8 (cholinesterase) inhibitor and a miotic. It is an organic thiophosphate, a member of phosphocholines and a quaternary ammonium ion.
