673452-55-6
Product Name:
2-bromo-N-tert-butyl-N-[(2-oxo-1H-quinolin-3-yl)methyl]benzamide
Formula:
C21H21BrN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 413.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 412.07864 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 412.07864 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 581 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
