6731-36-8
Product Name:
1,1-Di-(tert-butylperoxy)-3,3,5-trimethylcyclohexane
Formula:
C17H34O4
Synonyms:
1,1-Bis(tert-butylperoxy)-3,3,5-trimethylcyclohexane
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Peroxide dissolved in an organic solvent. Responders should try to identify solvent. |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exploding Bomb Explosives GHS01 ![]() Flame Flammables GHS02 |
| GHS Hazard Statements |
H241:Self-reactive substances and mixtures; and Organic peroxides H413:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P220:Keep/Store away from clothing/…/combustible materials. P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P410+P412:Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 oC/122oF. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 302.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 302.24570956 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 302.24570956 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 318 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Peroxide dissolved in an organic solvent. Responders should try to identify solvent.


