672949-41-6
Product Name:
2-[3-(2,5-DIMETHYL-1H-PYRROL-1-YL)-2-THIENYL]-5,7-DIMETHYLPYRAZOLO[1,5-A]PYRIMIDINE
Formula:
C18H18N4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 322.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 322.12521776 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 322.12521776 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 63.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 423 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
