672944-97-7
Product Name:
N-[(6-methoxy-2-oxo-1H-quinolin-3-yl)methyl]-N-(4-methoxyphenyl)pyridine-4-carboxamide
Formula:
C24H21N3O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 415.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 415.15320616 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 415.15320616 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 668 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
