672899-64-8
Product Name:
3,4,5-trimethoxy-N-[(7-methyl-2-oxo-1H-quinolin-3-yl)methyl]-N-(4-methylphenyl)benzamide
Formula:
C28H28N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 472.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 472.19982200 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 472.19982200 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 763 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
