67259-64-7
Product Name:
4-(4-(Trifluoromethyl)phenyl)-1,2,3,6-tetrahydropyridine hydrochloride
Formula:
C12H12F3N
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 227.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 227.09218387 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 227.09218387 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 262 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
