67259-16-9
Product Name:
2-(3-Hydroxy-5-methoxyphenyl)-6-methoxybenzofuran-5-ol
Formula:
C16H14O5
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 184 - 185 °C |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 286.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 286.08412354 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 286.08412354 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 72.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 350 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Moracin B is a member of benzofurans.
