6724-91-0
Product Name:
dimethyl 4,4'-[1,6-hexanediylbis(iminocarbonyl)]bisbenzoate
Formula:
C24H28N2O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 440.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 13 |
| Exact Mass | 440.19473662 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 440.19473662 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 111 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 568 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
