672342-70-0
Product Name:
(5E)-1-(3-chloro-4-methoxyphenyl)-5-[[1-[2-(5-methyl-2-propan-2-ylphenoxy)ethyl]pyrrol-2-yl]methylidene]-1,3-diazinane-2,4,6-trione
Formula:
C28H28ClN3O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 522.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 521.1717487 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 521.1717487 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 880 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
