672341-96-7
Product Name:
6,6-dimethyl-2-[(4-nitrophenyl)methylsulfanyl]-5,8-dihydropyrano[4,5]thieno[1,2-c]pyrimidin-4-amine
Formula:
C18H18N4O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 402.08203280 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 402.08203280 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 160 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 553 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
