672339-58-1
Product Name:
2-N-butan-2-yl-4-N-(3-fluorophenyl)-5-nitropyrimidine-2,4,6-triamine
Formula:
C14H17FN6O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 320.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 320.13970197 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 320.13970197 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 122 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 396 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
