672337-65-4
Product Name:
(5E)-5-[[2-[2-(diethylamino)ethyl]hydrazinyl]methylidene]-1-(4-fluorophenyl)-2-sulfanylidene-1,3-diazinane-4,6-dione
Formula:
C17H22FN5O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 379.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 379.14782430 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 379.14782430 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 112 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 572 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
