672332-64-8
Product Name:
[(2Z)-2-[(3-nitrophenyl)methylidene]-3-oxo-1-benzofuran-6-yl] N,N-dimethylcarbamate
Formula:
C18H14N2O6
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | <0.4 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 354.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 354.08518617 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 354.08518617 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 102 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 611 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
