672277-24-6
Product Name:
2-(4-fluorophenyl)-5-(4-pentoxyphenyl)-5,10b-dihydro-1H-pyrazolo[1,5-c][1,3]benzoxazine
Formula:
C27H27FN2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 430.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 430.20565627 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 430.20565627 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 627 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
