671773-69-6
Product Name:
7-(2-ethoxyethyl)-3-methyl-8-(piperidin-1-yl)-3,7-dihydro-1H-purine-2,6-dione
Formula:
C15H23N5O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 321.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 321.18008961 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.18008961 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 454 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
