669749-01-3
Product Name:
6-amino-8'-methoxy-3,4',4',6'-tetramethyl-2'-oxo-1-phenyl-1H,4'H-spiro[pyrano[2,3-c]pyrazole-4,1'-pyrrolo[3,2,1-ij]quinoline]-5-carbonitrile
Formula:
C28H25N5O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 479.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 479.19573968 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 479.19573968 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 106 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1070 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
