669744-28-9
Product Name:
N-(2-methoxyphenyl)-6-{[(1-phenyl-1H-tetrazol-5-yl)sulfanyl]methyl}-1,3,5-triazine-2,4-diamine
Formula:
C18H17N9OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 407.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 407.12767737 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 407.12767737 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 155 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 498 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
