669719-73-7
Product Name:
4'-imino-4,4,6,8-tetramethyl-6'-(phenylimino)-5,6-dihydrospiro[pyrrolo[3,2,1-ij]quinoline-1,2'-[1,3,5]triazinan]-2(4H)-one
Formula:
C23H26N6O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 402.21680947 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 402.21680947 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 785 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
