669717-10-6
Product Name:
2-[(4,6-dimethylquinazolin-2-yl)amino]-6-methyl-5-(3-methylbutyl)pyrimidin-4(3H)-one
Formula:
C20H25N5O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 351.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 351.20591044 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 351.20591044 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 597 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
