669056-97-7
Product Name:
2-{[(tert-butoxy)carbonyl]amino}-6,6,6-trifluorohex anoic acid
Formula:
C11H18F3NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 285.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 285.11879254 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 285.11879254 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 323 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
