668-49-5
Product Name:
4-(3,6-dihydroxy-10,13-dimethyl-2,3,4,5,6,7,8,9,11,12,14,15,16,17-tetradecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-17-yl)pentanoic acid
Formula:
C24H40O4
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| LogP | 3.08 |
| Collision Cross Section | 200.3 Ų [M-H]- [CCS Type: DT, Method: single field calibrated] |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 392.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 392.29265975 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 392.29265975 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 77.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 605 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 10 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Murideoxycholic acid is a 3alpha-hydroxy steroid that is cholan-24-oic acid substituted by hydroxy groups at positions 3 and 6. It has a role as a mouse metabolite and a human metabolite. It is a 3alpha-hydroxy steroid and a 6beta-hydroxy steroid. It is functionally related to a cholic acid. It is a conjugate acid of a murideoxycholate.
