667912-60-9
Product Name:
N-(3,5-ditert-butylphenyl)-3-methylbenzenesulfonamide
Formula:
C21H29NO2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 359.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 359.19190034 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 359.19190034 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 54.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 514 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
