664969-38-4
Product Name:
4-(3-chlorophenyl)-N-(2,4-dimethoxyphenyl)piperazine-1-carbothioamide
Formula:
C19H22ClN3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 391.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 391.1121258 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.1121258 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 462 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
