6646-45-3
Product Name:
Imidazo[2,1-b]thiazole, 6-(3-chlorophenyl)-2,3,5,6-tetrahydro-
Formula:
C11H11ClN2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 238.74 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 238.0331472 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 238.0331472 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 282 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
