66441-42-7
Product Name:
7-ETHYL-4-OXO-2-PHENYL-4,7-DIHYDROTHIENO[2,3-B]PYRIDINE-5-CARBOXYLIC ACID
Formula:
C16H13NO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 299.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 299.06161445 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 299.06161445 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 470 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
