6636-47-1
Product Name:
1-(carboxymethyl)-9-methoxy-2-methyl-3,4,5,6,7,8-hexahydro-1H-phenanth rene-2-carboxylic acid
Formula:
C19H24O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 332.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 332.16237386 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 332.16237386 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 504 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
