CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Boiling Point | 179.00 to 181.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
|---|---|
| Kovats Retention Index | 979 978 975 981 978 973 980 975 973 973 973 973 978 974 973 985 981 989 981 989 972 974 982 986 980 982 984 981 985 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 152.23 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 152.120115130 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 152.120115130 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 205 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2,3-Dehydro-1,8-cineole is a member of pyrans.
